Tarafından gönderildi: kayak16

Kar Var, Kayan Yok

Dernek Başkanımız Yahya USTA’nın Ulusal ve Yerel Basında yayınlanan Uludağ’ın sorunları ile ilgili açıklaması.
KAR VAR, KAYAN YOK
Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ’da bu yıl beklenen kar yağmasına rağmen, kayak kiralama merkezleri işletmecileri işlerin azaldığını dile getirdi.
Kayak ve Snowboard Öğretmenler Derneği Başkanı Yahya USTA, Türkiye genelinde derneğe bağlı 285 kayak öğretmeni bulunduğunu belirtti. Uludağ’da 150 öğretmenin kayak dersi verdiğini ifade eden Usta, “Diğer arkadaşlarımızda farklı bölgelerde görevlerini sürdürüyor.
Geçen yıla nazaran daha çok kar vardı ve sezon erken başladı. İyi bir turizm mevsimi geçiriyoruz desek de, kapasite olarak çok düşük seviyelerdeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız her gün bir açılış yaparken, MEVCUT OTELLERİN YER TAHSİSİNİN İPTAL EDİLMESİYLE ULUDAĞ’DA HER YIL MAALESEF BİR OTEL KAPANIYOR. Dolayısıyla kış turizminden faydalanan her kesimden insanlar bunun zararlarını görüyor” dedi.
Kayak öğretmenleri olarak ders ücretleri ve eğitim hizmetlerini asgarî fiyata çektiklerinin altını çizen Usta, “Ülkemizin kalkınması, dağımıza, ülkemize gelen insanların mutlu olarak buradan ayrılması için 5 yıldır fiyat artışı yapmadık. ‘Kayak pahalı bir spordur’ düşüncesinden uzaklaşmamız gerekiyor. Her zümreden ve her yaştan insan gelip kayak yapabilir. Kayak kiralama odalarında kiralama fiyatlarını sabitledik. 40 TL gibi bir rakama gün boyunca kayak ekipmanı size ait oluyor” diye konuştu.