KAYAK MERKEZLERİ

Pistler

Ağrı şehir merkezine 18 km. uzaklıktadır. 1227 metre uzunluğunda, 600 kişilik bir teleski, 1 adet alt istasyon binası içinde oturma salonu bulunmaktadır. Kayak mevsiminde kar kalınlığı 1-2 metreyi buluyor. Orta ve zor pistlere sahip merkezde kayak mevsimi Aralık-Nisan aylarıdır.

Konum

Sezon

Konaklama

Ulaşım

Pistler

Şehir merkezine uzaklığı 18 km. ODTÜ-Hacettepe-Ankara Üniv.- Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait kayak evi ile Turizm Bakanlığına ait Turban otel ve şahıslara ait iki restoran bulunuyor. 548 metre uzunluğunda 720 kişilik bir adet teleski bulunuyor. Ulaşım üniversite araçları ve özel imkanlarla sağlanabiliyor. Kayak sezonu Ocak-Mart ve kar kalınlığı 30-60 cm.

Konum

Sezon

Konaklama

Ulaşım

Pistler

2550 m. yükseklikteki dağda kayak alanları 2000-2400 m. yükseklikler arasındadır. 240 kişi/saat ve 340 kişi/saat kapasiteli iki adet telesiki hizmet vermektedir. İki adet pisti kolay ve orta zorluk derecesindedir.

Konum

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’nın batısındaki Beydağları üzerindedir. Antalya kent merkezine 50 km. uzaklıktadır. Bu konumu nedeniyle bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerdendir.

Sezon

Kayak mevsimi kısadır. Kar kalınlığı kayak mevsiminde 50-100 cm.dir.

Konaklama

Kayak merkezinde pansiyon, restoran, kafeterya ve kır kahveleri bulunmaktadır.

Ulaşım

Antalya çıkışından sonra 11 km. yol bitiminde çam ağaçları arasından geçen çok güzel manzaralı yolla ulaşılan Saklıkent Yaylası, ağaç yetiştirme sınırı üzerindedir. Saklıkent Yaylası çevresinde bulunan ve kışın kar nedeniyle yolu kapalı olan Kar Çukuru, Fesikan, Yazır Yaylaları görülmeye ve gezilmeye değer yerlerdir. Yaylalar arasında uzun yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Pistler

Kayak merkezi Bingöl şehir merkezine 25 km. mesafede, ana yol güzergahındadır. 925 metre uzunluğunda 499 kişilik bir teleski mevcuttur. Merkezde bir de kayak evi bulunuyor. Pist uzunluğu 1000 metre acemi ve ileri düzey kayakçılar için. Alt istasyon 1650, üst istasyon 1890 metredir. Ulaşım otobüs ve özel araçlarla sağlanıyor.

Konum

Sezon

Konaklama

Ulaşım

Pistler

Kayak merkezi Bitlis şehir merkezinin içinde yer alıyor. Bir kayak evi ile bir teleski tesisi bulunuyor. Tesisin uzunluğu 725 metre, kapasitesi ise 710 kişidir. 1000 metre uzunluğunda orta ve zor pist yer alıyor. Pistin kot farkı alt 1510, üst 1700 metredir. Kayak mevsimi Aralık-Nisan ayları ve kar kalınlığı 1-2 metredir.

Konum

Sezon

Konaklama

Ulaşım

Pistler

Dorukkaya Otel (pist resmi için tıklayınız) Kartal Otel (pist resmi için tıklayınız) Kayak alanı 1850 – 2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır. Alp kayağı, kayaklı koşu (Cross-Country) ve tur kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. 2 adet telesiej, 6 adet telesiki ve 3 adet baby lift olmak üzere toplam 11 mekanik tesiste toplam taşıma kapasitesi 6000 kişi/saattir. 12 adet pistte toplam uzunluk 20 km.yi bulmaktadır. – Yeşil Lift (Chairlift – 700 m) – Çamçukuru Lift (Chairlift – 650 m) – İnekçayırı 1-2 (Ski-Lift – 900 m) – Resuldede 1-2 (Ski-Lift – 600 m) – Kazankaya (Ski-Lift – 650 m) – Köroğlu Lift (Ski-Lift – 1200 m) – 2 Baby-Lift

Konum

Kartalkaya kayak merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu il merkezinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Kartalkaya ve çevresi orman örtüsü ile kaplıdır.

Sezon

Kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır. Kar yüksekliği, normal kış koşullarında üç metreye ulaşabilmektedir. Mevsim başında toz, mevsim sonunda ıslak kar özellikleri görülür.

Konaklama

Kartalkaya’da üç büyük konaklama tesisi bulunmaktadır. Otellerde restoran, yüzme havuzu, disko-bar-oyun salonu mevcuttur. Kayak hocası ve kayak malzemeleri temin edilebilir. Merkezde ayrıca bir kafe-bar hizmet vermektedir.

Ulaşım

Kartalkaya’da üç büyük konaklama tesisi bulunmaktadır. Otellerde restoran, yüzme havuzu, disko-bar-oyun salonu mevcuttur. Kayak hocası ve kayak malzemeleri temin edilebilir. Merkezde ayrıca bir kafe-bar hizmet vermektedir.

Pistler

Dağdaki pistlerin toplam uzunluğu 20 km’yi bulmaktadır. Normal kış koşullarında kar yüksekliği 3 metreyi bulur. Mevsim başında toz kar, sonunda ise ıslak kar özelliği gösterir. Alp ve Kuzey Disiplini ile Tur Kayağı ve Helikopterli Kayak uygulamalarına elverişlidir. Kayak dışında snowboard, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktiviteleri de bulunmaktadır. 8 telesiyej ve 7 teleski hizmet vermektedir.

Konum

Bursa’nın 36 km. güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezidir. Flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Sadece kış turizmine değil, yaz aylarında kampçılık, trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlamaktadır. Çevre, orman örtüleri ile kaplıdır. Kayak alanı 1750-2543 m. yükseklik arasındadır. 2543 metreye ulaşan doruğu (Kara Tepe) ile Batı Anadolu’nun en yüksek dağıdır.

Sezon

Kayak mevsimi normalde Aralık-Nisan arasıdır. Bu yıldan başlayarak suni karlama yapılacak, sezon uzatılacaktır.

Konaklama

Uludağ Kayak Merkezi I. ve II. Gelişim Bölgeleri olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. I. Gelişim Bölgesi yatırımlarını tamamlamış durumdadır. Şu anda 16 tesis faaliyettedir. 1986 tarihinde turizm merkezi ilan II. Gelişim Bölgesinde 3300 yatak kapasiteli 11 adet turistik tesis parseli düzenlenmiş olup 3300 yatak kapasiteli 11 adet parsel yatırımcıya tahsis edilmiştir. 2si faaliyettedir. Buradaki tesislerde akla gelebilecek her tür konforu ve eğlenceyi bulmak olasıdır. Yanısıra kamuya ait pekçok konaklama tesisi bulbunmaktadır.

Ulaşım

Uludağ Kayak Merkezi I. ve II. Gelişim Bölgeleri olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. I. Gelişim Bölgesi yatırımlarını tamamlamış durumdadır. Şu anda 16 tesis faaliyettedir. 1986 tarihinde turizm merkezi ilan II. Gelişim Bölgesinde 3300 yatak kapasiteli 11 adet turistik tesis parseli düzenlenmiş olup 3300 yatak kapasiteli 11 adet parsel yatırımcıya tahsis edilmiştir. 2si faaliyettedir. Buradaki tesislerde akla gelebilecek her tür konforu ve eğlenceyi bulmak olasıdır. Yanı sıra kamuya ait pek çok konaklama tesisi bulunmaktadır.

Pistler

Erzincan’a 40 km. mesafede ana yol güzergahında Bolkar dağlarında kurulmuştur. Kayak merkezinde 1050 metre uzunluğunda, 1200 kişilik bir teleski tesisi ile, 300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi ve bir de kayak evi bulunuyor. Pist uzunluğu 1100 metre ve orta-zor düzeydedir. Kayak mevsimi Aralık-Nisan aylarında olup, kar kalınlığı 60-100 cm arasıdır. Ulaşım yolcu otobüsü veya özel vasıta ile sağlanabilmektedir.

Konum

Sezon

Konaklama

Ulaşım

Pistler

Palandöken Kayak Merkezi’ndeki pistler dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer almaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 28 km. dir. En uzun pisti 12 km. ye ulaşmaktadır. Kayak alanı 2200-3176 m. yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır. Başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki yükseklik farkı 1000 m. dir. Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 adet tescilli pisti (Ejder ve Kapıkaya) bulunmaktadır. Kayak Merkezinde 5 adet telesiyej (toplam 4500 kişi/saat kapasiteli), 1 adet teleski (300 kişi/saat kapasiteli), 2 adet baby lift (toplam 1800 kapasiteli), 1 adet gondol lift (1500 kişi/saat kapasiteli) hizmet vermektedir.

Konum

3185 m. zirveye sahip Palandöken dağları, Erzurum’un güneyinde yer alır ve doğu-batı yönünde uzanır. Erzurum Türkiye’nin en yüksek ve soğuk illerinden biridir.

Sezon

Yılın 150 günü karla örtülüdür. Aralık-mayıs arasındaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun zamandır. Normal kış koşullarında 2-3 metre kar yağışı almaktadır. Mevsim boyunca “toz kar” üzerinde kayak yapılmaktadır.

Konaklama

4 ve 5 yıldızlı konaklama tesisleri, kayak evi, günübirlik tesisler ve lokantalar bulunmaktadır. Kayak dersi ve malzeme kiralama hizmetleri verilmektedir.

Ulaşım

Erzurum’a Ankara ve İstanbul’dan her gün uçak seferleri bulunmaktadır. Kayak Merkezi Erzurum Şehir Merkezine 5 km. uzaklıktadır. Hava alanına ise yalnızca 10 dakika mesafededir. Kış mevsimi boyunca şehir merkezinden halk otobüsü seferleri bulunmaktadır.

Pistler

Zigana kayak merkezi Trabzon’a 60 km, Gümüşhane’ye 40 km uzaklıktadır. Kayak merkezinde 1 adet teleski, bir adet baby-lift tesisi ile kayak evi bulunuyor. Tesis 661 metre uzunluğunda, 843 kişiliktir. Kayak mevsimi Aralık-Nisan ayları olup, kar kalınlığı 100-150 cm.’dir. Ulaşım özel vasıta veya yolcu otobüsleri ile sağlanıyor.

Konum

Sezon

Konaklama

Ulaşım

Pistler

Kayak alanları 1700-2157 m. yükseklikleri arasındadır. Kuzey yamaçları Alp Disiplinine uygundur. 3 adet mekanik tesis bulunmaktadır.

Konum

İzmir’e 110 km uzaklıktadır.

Sezon

Aralık ayından Mart ayına kadar kayak yapmak mümkündür. Normal kış koşullarında kar kalınlığı 80-120 cm. civarındadır.

Konaklama

Konaklama tesislerinin inşaatı devam etmektedir.

Ulaşım

Kayak tesislerine özel araçlarla ulaşmak mümkündür.

Pistler

Kars’a 55 km. uzaklıkta Sarıkamış ilçesinin içerisinde çamurlu dağdadır. Kayak merkezinde, 844 metre uzunluğunda, 750 kişilik bir teleski tesisi ile iki kayak evi bulunmaktadır. Sarıkamış kayak merkezinde sezon, Aralık-Nisan ayları kapsıyor ve kar kalınlığı 50-200 cm.yi buluyor. Merkezde pist uzunluğu 1200 metre. Ayrıca Sarıkamış’ta Cıbıltepe’ye Turizm Bakanlığı tarafında 2 adet 4’lü teleski yaptırılmıştır.

Konum

Sezon

Konaklama

Ulaşım

Pistler

Kayak pistleri 1800-2000 m yükseklikleri arasındadır. Sezon içinde kar kalınlığı 50-200 cm. dir. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile 1 adet teleski tesisi bulunmaktadır. 700 m. uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat kapasitededir. 950 m. uzunluğundaki teleski 1000 kişi/saat kapasitededir. Merkezde bir otele ait bir babylift de bulunmaktadır.

Konum

Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2850 m. olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kış turizminin yanı sıra, sahip olduğu doğal güzellikleri ile dört mevsim turizme elverişlidir.

Sezon

Kayak mevsimi Kasım ayında başlayıp Nisan ayına kadar sürer.

Konaklama

Kayak merkezi ve çevresinde 3 otel bulunmaktadır. Ayrıca, 88 apart daireden oluşan bir tatil kompleksi yer almaktadır.

Ulaşım

Ilgaz’a 30, Kastamonu’ya 40, Çankırı’ya 73, Ankara’ya 203 km, İstanbul’a 475 km.dir. Ilgaz-Kastamonu yolunun orta noktalarında yer alır. Merkeze en yakın havaalanı 203 km. uzaklıktaki Ankara Esenboğa havaalanıdır. Kayak tesislerine özel araçlarla ulaşmak mümkündür.

Pistler

Kayak merkezi dağın kuzey yamaçlarında yer alan Tekir Yaylası üzerindedir. Erciyes Dağı’nın doğu ve kuzey yamaçlarında yer alan kayak alanları 2200-3100 metre yükseklikleri arasındadır. Kayak merkezinde toplam 1905 kişi/saat 2 adet teleski ve 1 adet telesiyej olmak üzere 3 adet mekanik tesis mevcuttur.

Konum

Orta Anadolu’nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı (3916 m.) Kayseri ilinin 25 km. güneyinde yükselir. Erciyes, dağcılık sporu açısından da ülkenin önemli dağlarından biridir.

Sezon

Sönmüş bir volkan olan dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülüdür. Kayak için en uygun zaman 20 Kasım-20 Nisan tarihleri arasıdır. Normal kış koşullarında kar kalınlığı 2 metre dolayındadır. Genellikle toz kar niteliğindedir. Yaz kayağı, tur kayağı ve helikopterli kayak yapmaya elverişlidir.

Konaklama

Konaklama yerleri bulunmaktadır. Yanı sıra, Kayseri’deki konaklama tesislerinde de kalınabilmektedir. Ayrıca büyük bir kafeterya ve sağlık ocağı bulunmaktadır.

Ulaşım

Kayak tesisleri ile şehir merkezi arası 30 dakikadır. En yakın havaalanı (Kayseri-Erkilet)ile arası otobüsle 40 dakikadır. Kayseri şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür. Ayrıca bir çok otel müşterileri için servis organize etmektedir.